ENTRY LIST – 2017 SMBC SINGAPORE OPEN

CAT. 1 ORDER OF MERIT WINNERS CTRY
1 THAWORN WIRATCHANT THA
CAT. 3 MULTIPLE TOURNAMENT WINNERS CTRY
2 GAGANJEET BHULLAR IND
3 CHAN SHIH CHANG TPE
CAT. 4 TOURNAMENT WINNERS CTRY
4 PAVIT TANGKAMOLPRASERT THA
5 LU WEI-CHIH TPE
6 CARLOS PIGEM ESP
7 THITIPHUN CHUAYPRAKHONG THA
8 SHAUN NORRIS RSA
9 NATIPONG SRITHONG THA
10 DANTHAI BOONMA THA
11 DANNY CHIA MAS
CAT. 7 FORMER WINNER OF NATIONAL OPEN C’SHIP CTRY
12 JEEV SINGH IND
13 JYOTI RANDHAWA IND
14 ZAW MOE MYA
CAT. 9 TOP 60 FR 2016 ASIAN TOUR FINAL OOM CTRY
15 MIGUEL TABUENA PHI
16 NICHOLAS FUNG MAS
17 PHACHARA KHONGWATMAI THA
18 PIYA SWANGARUNPORN THA
19 SIDDIKUR RAHMAN BAN
20 RAHIL GANGJEE IND
21 JBE KRUGER RSA
22 THANYAKORN KHRONGPHA THA
23 ADILSON DA SILVA BRA
24 CHIKKARANGAPPA S. IND
25 SCOTT VINCENT ZIM
26 ANGELO QUE PHI
27 PANUPHOL PITTAYARAT THA
28 LIN WEN-TANG TPE
29 PROM MEESAWAT THA
30 SHIV KAPUR IND
31 TERRY PILKADARIS AUS
32 CHIRAGH KUMAR IND
33 PRAYAD MARKSAENG THA
34 LIONEL WEBER FRA
35 HUNG CHIEN-YAO TPE
36 CHAPCHAI NIRAT THA
37 CASEY O’TOOLE USA
38 ANTONIO LASCUNA PHI
39 SAM CHIEN USA
40 RICHARD T. LEE CAN
41 JOHANNES VEERMAN USA
42 SHUBHANKAR SHARMA IND
43 SUTIJET KOORATANAPISAN THA
44 KEITH HORNE RSA
45 SHUNYA TAKEYASU JPN
46 JAVI COLOMO ESP
47 MARDAN MAMAT SGP
48 RATTANON WANNASRICHAN THA
CAT. 9 (b) MEDICAL EXEMPTION
49 NIALL TURNER IRL
CAT 16 TOP 35 & TIES FROM 2017 AT FINAL Q-SCHOOL & 2nd, 3rd, 4th and 5th PLACING FROM 2016 ADT FINAL OOM
50 RICHARD GREEN AUS
51 GAVIN GREEN MAS
52 TODD SINNOTT AUS
53 OSCAR ZETTERWALL SWE
54 JUNYA KAMESHIRO JPN
55 ITTHIPAT BURATANAYARAT THA
56 BEN LEONG MAS
57 SURADIT YONGCHAROENCHAI THA
58 JAKE HIGGINBOTTOM AUS
59 JOHN MICHAEL O’TOOLE USA
60 RATHTHEE SIRITHANAKUNSAK THA
61 TIRAWAT KAEWSIRIBANDIT THA
CAT B 60 SPOTS FROM JGTO EXEMPTION CATEGORIES
1 K.T. KIM KOR
2 KOUMEI ODA JPN
3 HIROYUKI FUJITA JPN
4 HIDETO TANIHARA JPN
5 SATOSHI KODAIRA JPN
6 YOSHINORI FUJIMOTO JPN
7 YOSUKE TSUKADA JPN
8 HYUNG SUNG KIM KOR
9 ADAM BLAND AUS
10 YOSHITAKA TAKEYA JPN
11 WEN-CHONG LIANG CHN
12 MASANORI KOBAYASHI JPN
13 SANG HYUN PARK KOR
14 KATSUMASA MIYAMOTO JPN
15 YOUNG HAN SONG KOR
16 DAISUKE KATAOKA JPN
17 MICHAEL HENDRY NZL
18 TOSHINORI MUTO JPN
19 YUSAKU MIYAZATO JPN
20 JUN WON PARK KOR
21 JUNG GON HWANG KOR
22 MIN GYU CHO KOR
23 BYUNG-MIN CHO KOR
24 RYUKO TOKIMATSU JPN
25 MICHIO MATSUMURA JPN
26 HIROSHI IWATA JPN
27 IN-HOI HUR KOR
28 SHUGO IMAHIRA JPN
29 TADAHIRO TAKAYAMA JPN
30 RYUTARO NAGANO JPN
31 YUKI INAMORI JPN
32 IPPEI KOIKE JPN
33 KODAI ICHIHARA JPN
34 AZUMA YANO JPN
35 SHINTARO KOBAYASHI JPN
36 KAZUHIRO YAMASHITA JPN
37 ATOMU SHIGENAGA JPN
38 YUJIRO OHORI JPN
39 SHUNSUKE SONODA JPN
40 SEUNG HYUK KIM KOR
41 WON JOON LEE AUS
42 HO SUNG CHOI KOR
43 SEUNGSU HAN KOR
44 RYUJI MASAOKA JPN
45 RYUICHI ODA JPN
46 JUVIC PAGUNSAN PHI
47 MASAHIRO KAWAMURA JPN
48 KYUNG NAM KANG KOR
49 SUNG JAE IM KOR
50 JINICHIRO KOZUMA JPN
51 YOSHINOBU TSUKADA JPN
52 TOSHIMITSU IZAWA JPN
53 KEIICHIRO FUKABORI JPN
54 SANG-HEE LEE KOR
55 TAKASHI IWAMOTO JPN
56 HAN LEE AUS
57 CHAN KIM USA
58 DAVIDĀ  OH USA
59 JAE-BUM PARK KOR
60 TETSUJI HIRATSUKA JPN
61 DAISUKE MARUYAMA JPN
CAT C 10 SPOTS FOR ASEAN, AUSTRALIA, KOREA & CHINA, QUALIFYING
1 GUNN CHAROENKUL THA
2 KWANCHAI TANNIN THA
3 ZHANG HUI LIN CHN
4 LIU YAN WEI CHN
5 CHOI JIN HO KOR
6 LEE CHANG WOO KOR
7 MATTHEW GRIFFIN AUS
8 ASHLEY HALL AUS
9 RIKUYA HOSHINO JPN
CAT D INVITATIONS
1 ERNIE ELS RSA
2 SCOTT BARR AUS
3 BRETT COLETTA AUS
4 CHINNARAT PHADUNGSIL THA
5 DANIEL CHOPRA SWE
6 CHOO TZE HUANG SIN
7 AUSTIN CONNELLY USA
8 ADAM BLYTH AUS
9 NAMCHOK TANTIPOKHAKUL THA
10 JONATHAN WOO SIN
11 NOBUHIRO MASUDA JPN
12 CHAWALIT PLAPHOL THA
CAT E AMATEURS FROM SINGAPORE GOLF ASSOCIATION
1 KAMALAS NAMUANGRUK THA
2 LUCIUS TOH SIN
3 GREGORY FOO SIN
4 JOSHUA HO SIN
CAT F SINGAPORE PGA
1 QUINCY QUEK SIN
2 LAM CHIH BING SIN
3 MARC KAWASOE SIN
4 MITCHELL SLORACH SIN
5 JOHNSON POH SIN
6 KOH DENG SHAN SIN
CAT G OWGR
1 ADAM SCOTT AUS
2 SERGIO GARCIA ESP
3 YUTA IKEDA JPN
156
RESERVE LIST
CAT 16 TOP 35 & TIES FROM 2017 AT FINAL QUALIFYING SCHOOL, 2nd, 3rd, 4th, 5th (2016 ADT FINAL OOM)
1 BRIAN JUNG CAN
2 SIHWAN KIM KOR
3 DONGMIN LEE KOR
4 YIKEUN CHANG KOR
5 ZHENG OU-YANG CHN
6 SUJJAN SINGH IND
7 MICAH LAUREN SHIN USA
8 ARJUN PRASAD (A) IND
9 YOUNGJEA BYUN KOR
10 ARNOND VONGVANIJ THA
11 TEEMU PUTKONEN FIN
12 BRETT MUNSON USA
13 SANGPIL YOON KOR
14 WILLIAM HARROLD ENG
15 CHANWOO KIM KOR
16 JARIN TODD USA
17 RYAN MCCORMICK USA
18 SETTEE PRAKONGVECH THA
19 WILLAIM CANNON USA
20 NAMCHOK TANTIPOKAKUL THA
21 EKTHUMRONG LUANGANURUK THA
22 PERADOL PANYATHANASEDH THA
23 JUNSUNG KIMG KOR
24 STEVE LEWTON ENG
25 CHANACHOK DEJPIRATANAMONGKOL THA
26 DANIEL ZULUAGA COL
27 MARCUS BOTH AUS
28 MINKYU HAN KOR
29 CHANAT SAKULPOLPHAISAN THA