ENTRY LIST – ASIA-PACIFIC DIAMOND CUP 2017

NO NAMES CTRY
CAT 1 WINNERS OF EACH OF THE NATIONAL AMATEUR CHAMPIONSHIPS HOSTED BY APGC MEMBER ASSOCIATIONS WHOSE DELEGATION TEAMS FINISHED IN THE FIRST 10 PLACES FOR THE 2015 NOMURA CUP TEAM COMPETITION, OR ANY COMPETITOR SELECTED BY THESE ASSOCIATION.
1 GREGORY FOO SIN
2 NICK VOKE NZL
3 LIN YUXIN CHN
4 DYLAN PERRY AUS
5 LIU YUNG HUA TPE
6 KAMMALAS NAMUANGRUK THA
7 DONGMIN KIM KOR
8 TAKUMI KANAYA JPN
CAT 2 A MALE PLAYER WHO HAS RECORDED THE LOWEST SCORE OF THE INDIVIDUAL STROKE PLAY ON THE DAY 3 AT THE 2017 APGC JUNIOR CHAMPIONSHIP
1 NGAI SI MAC
CAT 3 5 COMPETITORS FROM FIRST 10 AND ANYONE TYING FOR 1OTH PLACE IN THE 2016 ASIA-PACIFIC AMATEUR CHAMPIONSHIP
1 LEE WON JUN KOR
CAT 6 WINNER OF THE 2017 JAPAN AMATEUR GOLF CHAMPIONSHIP
1 KAZUYA OSAWA JPN
CAT 7 WINNER OF THE 2017 JAPAN JUNIOR GOLF CHAMPIONSHIP (Boy’s Division 15-17)
1 KOSUKE SUZUKI JPN
CAT 8 WINNER OF THE 2017 JAPAN COLLEGIATE GOLF CHAMPIONSHIP
1 TAISEI SHIMIZU JPN
ASIAN TOUR SPOTS
CAT. 1 ORDER OF MERIT WINNERS
1 THAWORN WIRATCHANT THA
CAT. 3 MULTIPLE TOURNAMENT WINNERS
2 GAGANJEET BHULLAR IND
3 SSP CHAWRASIA IND
4 RASHID KHAN IND
CAT. 4 TOURNAMENT WINNERS
5 POOM SAKSANSIN THA
6 NICHOLAS FUNG MAS
7 RATTANON WANNASRICHAN THA
8 JAZZ JANEWATTANANOND THA
9 PRAYAD MARKSAENG THA
10 PAVIT TANGKAMOLPRASERT THA
11 LU WEI-CHIH TPE
12 THITIPHUN CHUAYPRAKONG THA
13 SHAUN NORRIS RSA
14 NATIPONG SRITHONG THA
15 DANTHAI BOONMA THA
16 DANNY CHIA MAS
CAT. 9 TOP 60 FR 2016 ASIAN TOUR FINAL OOM CTRY
17 MIGUEL TABUENA PHI
18 PIYA SWANGARUNPORN THA
19 SIDDIKUR RAHMAN BAN
20 RAHIL GANGJEE IND
21 JBE KRUGER RSA
22 THANYAKORN KHRONGPHA THA
23 ADILSON DA SILVA BRA
24 CHIKKARANGAPPA S. IND
25 SCOTT VINCENT ZIM
26 ANGELO QUE PHI
27 PANUPHOL PITTAYARAT THA
28 LIN WEN-TANG TPE
29 PROM MEESAWAT THA
30 LIANG WEN CHONG CHN
31 TERRY PILKADARIS AUS
32 CHIRAGH KUMAR IND
33 JYOTI RANDHAWA IND
34 LIONEL WEBER FRA
35 HUNG CHIEN-YAO TPE
36 CHAPCHAI NIRAT THA
37 JEEV MILKHA SINGH IND
38 CASEY O’TOOLE USA
39 SAM CHIEN USA
40 JOHANNES VEERMAN USA
41 SHUBHANKAR SHARMA IND
42 SUTIJET KOORATANAPISAN THA
43 KEITH HORNE RSA
44 SHUNYA TAKEYASU JPN
45 JAVI COLOMO ESP
46 MARDAN MAMAT SIN
CAT 15 1ST RE-RANKING AFTER QUEEN’S CUP
47 BEN LEONG MAS
48 TIRAWAT KAEWSIRIBANDIT THA
JGTO SPOTS
1 HIROYUKI FUJITA JPN
2 KYUNG-TAE KIM KOR
3 MASANORI KOBAYASHI JPN
4 MASAHIRO KAWAMURA JPN
5 IPPEI KOIKE JPN
6 KAZUHIRO YAMASHITA JPN
7 SHUGO IMAHIRA JPN
8 KATSUMASA MIYAMOTO JPN
9 DAISUKE KATAOKA JPN
10 RYUKO TOKIMATSU JPN
11 TAKASHI IWAMOTO JPN
12 YOUNG-HAN SONG KOR
13 YUTA IKEDA JPN
14 SATOSHI KODAIRA JPN
15 ADAM BLAND AUS
16 YUSAKU MIYAZATO JPN
17 YOSUKE TSUKADA JPN
18 SHINGO KATAYAMA JPN
19 KENICHI KUBOYA JPN
20 BRAD KENNEDY AUS
21 MICHAEL HENDRY NZL
22 TOSHINORI MUTO JPN
23 YOSHINORI FUJIMOTO JPN
24 TADAHIRO TAKAYAMA JPN
25 RYUTARO NAGANO JPN
26 KOUMEI ODA JPN
27 BRENDAN JONES AUS
28 JUN-WON PARK KOR
29 YUKI INAMORI JPN
30 TOMOHIRO KONDO JPN
31 JUVIC PAGUNSAN PHI
32 SUNG-JAE IM KOR
33 TORU TANIGUCHI JPN
34 DAVID OH USA
35 RIKUYA HOSHINO JPN
36 JINICHIRO KOZUMA JPN
37 TAICHI TESHIMA JPN
38 MIKUMU HORIKAWA JPN
39 YUJIRO OHORI JPN
40 TATSUYA KODAI JPN
41 SHUNSUKE SONODA JPN
42 I J JANG KOR
43 RYUJI MASAOKA JPN
44 ATOMU SHIGENAGA JPN
45 DAISUKE MARUYAMA JPN
46 TORU NAKAJIMA JPN
47 YUTA KINOSHITA JPN
48 MASAMICHI UEHIRA JPN
49 DAIJIROU IZUMIDA JPN
SPECIAL EXEMPTIONS
1 KAZUHIRO KIDA JPN
2 NAOTO TAKAYANAGI JPN
3 SHINICHI YOKOTA JPN
4 KEIICHIRO FUKABORI JPN
5 KANAME YOKOO JPN
6 TETSUJI HIRATSUKA JPN
7 MICHIO MATSUMURA JPN
8 KUNIHIRO KAMII JPN
9 KEITA NAKAJIMA JPN
10 YOSUKI ASAJI JPN
11 KENTA KONISHI JPN
12 LUCAS HERBERT AUS
13 MATTHEW GRIFFIN AUS
14 JUNYA KAMESHIRO JPN
15 KHALIN JOSHI IND
16 KOUICHI KITAMURA JPN
17 DAIKI IMANO JPN
18 YUWA KOSAIHIRA JPN
19 SHOTA AKIYOSHI JPN
20 KATSUNORI KUWABARA JPN
21 RYOSUKE KINOSHITA JPN
22 TAICHI NABETANI JPN
132
RESERVES
CAT 15 1ST RE-RANKING AFTER QUEEN’S CUP
1 SURADIT YONGCHAROENCHAI THA
2 BRETT MUNSON USA
3 PERADOL PANYATHANASEDH THA
4 JOHN MICHAEL O’TOOLE USA
5 JARIN TODD USA
6 SUJJAN SINGH IND
7 ITTHIPAT BURATANAYARAT THA
8 BRIAN JUNG CAN
9 RATHTHEE SIRITHANAKUNSAK THA
10 OSCAR ZETTERWALL SWE
11 TEEMU PUTKONEN FIN
12 SETTEE PRAKONGVECH THA
13 WILLIAM CANNON USA
14 CHANAT SAKULPOLPHAISAN THA
15 MARCUS BOTH AUS
16 NAMCHOK TANTIPOKAKUL THA
17 JUNYA KAMESHIRO JPN
18 STEVE LEWTON ENG
19 WILLIAM HARROLD ENG
20 SANGPIL YOON KOR
21 JUNSUNG KIM KOR
22 RYAN MCCORMICK USA
23 DANIEL ZULUAGA COL
24 CHANWOO KIM KOR
25 YOUNGJEA BYUN KOR
26 DONGMIN LEE KOR
27 ARJUN PRASAD IND
CAT 16 TOP 35 & TIES FROM 2017 AT FINAL Q-SCHOOL & 2nd, 3rd, 4th and 5th PLACING FROM 2016 ADT FINAL OOM
28 ZHENG OU-YANG CHN
29 ARNOND VONGVANIJ THA
30 EKTHUMRONG LUANGANURUK THA
31 MINKYU HAN KOR